Žltá, červená, oranžová, hnedá, či čierna. Všetky druhy šošovice patria k veľmi zdravým potravinám. Zároveň, hovoríme o veľmi lacnom tovare, takže z hľadiska ceny, si ho môžeme dopriať pokojne i každý deň. Aspoň dvakrát za týždeň, by však táto strukovina nemala chýbať na tanieri nikoho z nás.
Šošovica je v prvom rade bohatým zdrojom vlákniny, bielkovín a proteínov. Vďaka tomu, ide o veľmi výživnú surovinu, ktorá nás zasýti na dlhšiu dobu, no zároveň nepridá na váhe ani nepoškodí zdraviu. Obsahuje viacero vitamínov zo skupiny B, stopové prvky a minerály. Jej chuť o tom síce nenapovedá, avšak šošovica, patrí k potravinám s najvyšším obsahom vitamínu C. Na to, aby sa v nej takpovediac naštartoval, však potrebuje malú pomoc. Preto si šošovicu vždy pokvapkajte čerstvou citrónovou šťavou. Navyše takto i chutí omnoho lepšie.
Vitamín C-Jeden z najsilnejších antoxidantov. Chráni organizmus pred vznikom celého radu chorôb a celkovo podporuje imunitný systém.
Vláknina-Naše telo by bez nej nemohlo fungovať. Podporuje trávenie a zodpovedá za našu celkovú energiu a vitalitu.
Proteíny-Spolu so sacharidmi a tukmi, tvoria základ pre fungovanie organizmu. nášmu telu jednoducho dodávajú energiu.
Železo-Je zodpovedné za tvorbu červených krviniek. Pri jeho nedostatku môžeme trpieť na chudokrvnosť.
Vápnik-Potrebujú ho kosti, zuby, kĺby a chrupavky v našom tele. Nedostatok sa môže prejaviť viacerými závažnými ochoreniami, napríklad osteoporózou.
Horčík-Napomáha regenerácií svalov, okysličuje krv a zodpovedá za celkovú psychickú pohodu.
Minerály obsiahnuté v šošovici:
- mangán
- železo
- zinok
- draslík
- vápnik
- horčík
- fosfor
Ak patríte k ľuďom, ktorých strukoviny nafukujú, povarte šošovicu dlhšie a nezabudnite na bobkový list. Kúsok chilli papričky, pomôže tieto nežiaduce účinky taktiež eliminovať. Pokiaľ máme možnosť, vždy sa snažme konzumovať čerstvo uvarenú šošovicu. Tá sterilizovaná obsahuje veľa solia tiež sodíka. Konzervovaním a tepelnou úpravou navyše stráca svoje pozitívne účinky.