Ste skalným fanúšikom stolových hier? Alebo ste tejto zábave nikdy až tak neprepadli? Ak patríte do druhej skupiny, tak je to veľká preveľká škoda, pretože stolové hry dokážu nie len pobaviť, ale tiež rozvíjať vašu hlavu. V nasledujúcich riadkoch, sa pozrieme bližšie na celosvetovo obľúbené Monopoly.
Monopoly patria k tým najpopulárnejším hrám, a to na celom svete. málokto vie, že táto hra vznikla naozaj dávno, presnejšie okolo roku 1943, respektíve ešte skôr. V tomto roku si ju však nechal patentovať Charles Darrow. Tento Američan, bol prvým človekom, ktorý sa stal milionárom vďaka hre. Monopoly ale nevznikli čisto z jeho hlavy. Pred nimi totiž existovala iná hra, takzvaná Landlord´s, ktorú vymyslela Lizzie Magie v roku 1904.
Za celosvetovým spopularizovaním hry stojí spoločnosť Hasbro. Tá totiž oficiálne odkúpila jej patent, začala ju vyrábať a distribuovať do stoviek krajín.
Monopoly sú v súčasnosti považované za najviac predávanú a taktiež „hranú“ hru na celom svete. Na základe rôznych štatistík je známe, že v roku 1935 ju hralo viac ako sedemstopäťdesiat miliónov ľudí. Vďaka tejto extrémnej popularite bola táto stolová hra v roku 1999 zapísaná do Ginessovej knihy rekordov, a to ako najhranejšia hra na svete. Keďže monopoly nájdete v obchodoch ešte aj dnes, počet ich fanúšikov neustále stúpa. V súčasnosti poznáme tristo rôznych verzií.
Dvojmesačná „partička“
Viete ako dlho trvala najdlhšia partia monopolov? Bolo to viac ako dva mesiace. To je taktiež jeden z dôkazov, že táto hra má niečo do seba.
Zábava ktorá učí
Monopoly sú vnímané ako veľmi pozitívna hra, a to aj medzi psychológmi. Podľa mnohých názorov, môžete vďaka nej pochopiť jednoduché princípy ekonomiky. Hovoríme samozrejme o nižších vekových kategóriách. V dospelosti by ste ich totiž už mali dávno poznať.
Monopoly a Slovensko
Na Slovensko sa monopoly dostali už medzivojnovom období. Volali sa však inak. Najprv išlo o hru Business. Neskôr boli premenované na „Dostihy a stávky“. Kedy presne sa aj v našich končinách začali predávať pod názvom Monopoly, nie je presne známe.