Vzdelanie

Rastlinné mlieka

Výraz rastlinné mlieko je trochu zavádzajúci. Tekutina, ktorá vzniká pri výrobe má rovnako bielu farbu a použitie presne také isté ako to od kravičky. Ale mlieko je predsa len konkrétny výraz pre tekutinu produkovanú cicavcami. Takže sa poďme baviť radšej o nápoji.

sojové mléko

Kupované vychádzajú pomerne draho, vzhľadom k tomu, aké je jednoduchá a lacná ich výroba. V obchodoch je dostať aj dosť takých, kde sú zbytočne pridané zložky, ktoré z tejto zdravej tekutiny robia menej zdravú. Napríklad cukor, fosforečnan trivápenatý, fosforečnan draselný, syntetické vitamíny. Výrobcom ide o naše mlsné jazýčky, ale nám by malo ísť v prvom rade o naše zdravie. Preto si čítajme zloženia týchto výrobkov na zadnej strane obalu.

Aj keď sa nám to snažia skomplikovať veľkosťou písma. Presnejšie povedané jeho malosťou. Cukor je prítomný v toľkých nečakaných výrobkoch, že ak si nebudeme vedome vyberať tie, kde nie je, na konci dňa máme v našom tele zaručene niekoľko desiatok kociek cukru. Fosforečnan trivápenatý je zaradený v zozname ečiek ako E341, čo je nebezpečná syntetická látka. Fosforečnan draselný E340 zase ako látka pôsobiaca nepriaznivo na ľudský organizmus.  Syntetické vitamíny nie sú pre ľudský organizmus využiteľné. A to sú naozaj len niektoré príklady.

Našťastie sa nájdu aj značky, kde v krabici nájdeme iba vodu, rastlinnú zložku, slnečnicový olej a soľ. Všetko to, čo by sme si tam dali aj my, keby sme si tento nápoj vyrábali sami. Pretože ich domáca výroba vôbec nie je veda.
Všeobecne platí, že vločky, semienka, oriešky – jednoducho hlavnú zložku nápoja – namočíme na noc do vody. Potom tekutinu vylejeme a suroviny prepláchneme. Doplníme do požadovaného množstva vody a trošičku prisolíme. Necháme tým vyniknúť chuť. Všetko spolu dôkladne rozmixujeme. Potom nasleduje fáza, ktorá si vyžaduje trošku trpezlivosti. Mechanické prefiltrovanie. Oddelíme ním pevné čiastočky od tekutiny. Nakoniec nalejeme vzniknutý nápoj do sklenenej fľaše. Je pripravený na spotrebu. Ak ho budeme potrebovať neskôr, odložme ho do chladu. Vydrží tam tri až päť dní. Presné množstvá ingrediencií nájdeme v konkrétnych receptoch na internete.

madlové mléko

Môžeme si takto vyrobiť ovsené, ryžové, sójové, špaldové, mandľové, kokosové, aj makové „mlieko“.
Rastlinné nápoje môžeme použiť všade tam, kde kravské mlieko. Môžeme ich priamo piť, vyrábať z nich smoothie, kakaové nápoje, zalievať nimi cereálie, variť z nich kaše, omáčky, piecť.