V živote to predsa tak chodí – človek je raz dole a raz hore, raz sa mu darí a inokedy musí hľadať zvyšné sily, ktoré mu ostali na pozviechanie sa z nepriaznivej situácie. A presne tak podobne funguje i hospodársky cyklus. Ten je typický striedaním lepších období (expanzia) s tými horšími (recesia). V prípade expanzie hovoríme o raste reálneho hrubého domáceho produktu a v recesii práve naopak. Medzi spomínanou expanziou a recesiou ešte existujú dva extrémy, ktoré majú v ekonomickej teórii špeciálne pomenovanie – vrchol a dno. V tomto prípade možno hovoriť o strednodobom cykle s trvaním 6 – 11 rokov. Je teda zrejmé, že v rámci jednej dekády by sa podľa ekonomickej teórie mali vystriedať všetky 4 fázy tohto hospodárskeho cyklu. Okrem spomínaného je možné…
-
-
Argentína sa znižuje na ekonomické dno, chudoba rapídne narastá
Informácie o momentálnom ekonomickom statuse Argentíny sú stále katastrofálnejšie, táto zem smeruje do podobnej krízy, v akej bola v roku 2001. Bolo to mediálne známe peklo plné chudoby a nedostatku čo i len základných potrieb. Jedno je isté už dnes, ekonomická a finančná kríza Argentíny sa nebezpečne prehlbuje a naberá väčšie rozmery. Podarí sa krízu odvrátiť? Ak nie, do akých rozmerov môže zájsť? Situácia v danej krajine nevyzerá vôbec ružovo už ani dnes. Tento rok si Argentína za rámček určite nedá, takmer zo dňa na deň v nej pribúdajú ďalší obyvatelia, ktorí sa stávajú sociálne odkázanými a chudobnými, tlačiacimi sa v rade na jedlo v charitatívnej kuchyni sídliacej na námestí.…
-
Česko, Poľsko, Maďarsko, tieto krajiny zatiaľ odmietajú euro
Maďarsko je jedným z mála európskych štátov, ktoré k eurozóne nepristupujú urýchlene a bezhlavo. Jednotnú európsku menu vraj príjmu iba vtedy, pokiaľ uvidia možné pozitívne výsledky, kedy usúdia, že takýto krok bude mať pre ich krajinu zmysel. Konkrétnejšie teda iba v prípade, pokiaľ sa HDP /hrubý domáci produkt/ Maďarska priblíži k hranici ekonomicky zdatného Nemecka. Maďarsko nie je jedinou krajinou, ktorá ešte neprijala euro. Svoju vlastnú platobnú menu si drží ešte stále i Česko či Poľsko. Všetky tieto štáty zhodne čakajú na správny čas či určitý kompromis, v ktorom bude výmenný kurz fixovaný k správnej hranici. Výmenný kurz však v takejto hranici musí byť stabilný aspoň dva roky. V takom…
-
Zásadné faktory ovplyvňujúce ekonomiku
• Zamestnanosť a dôchodky V tomto smere sa dotýka ekonomiky i ďalší faktor, vyplácanie dôchodkov. Pre udržanie tej správnej rovnováhy ekonomickej i sociálnej, by mal byť bývalému zamestnancovi vyplácaný dôchodok za odslúžené a odpracované roky, ktoré strávil v práci a to spravodlivým, vymeraným dielom, aby nebola stratová ekonomika, podnik a v neposlednom rade ani sám bývalý zamestnanec. Občan svojou prácou nepochybne napomáha svojmu štátu i jeho ekonomike a jeho následné vyplácanie vo veku, kedy bude nútený podnik opustiť, je logickým záverom. Štát a podnik by mu mali spravodlivým dielom mesačne vyplácať sumu, ktorú si za celú dlhoročnú činnosť zaslúži. Tým pádom bude mať peniaze napríklad na denný nákup potravín a…
-
Nemecká ekonomika nezameriava sa na výraznú recesiu
Najväčšie nemecké európske hospodárstvo čelí výraznejšiemu poklesu alebo výrazne recesii po miernom poklese v tomto nebezpečnom vírusovom období, zatiaľ však neexistujú žiadne náznaky zvratu, uviedol nemecké ministerstvo hospodárstva. Nemecká ekonomika v nebezpečnom vírusovom období zaznamenala medzikvartálne poklesy o 0,1% a odvtedy niektoré slabé údaje vyvolali obavy, že táto ekonomika by sa mohla v období dostať do recesie. Ekonómovia vo všeobecnosti definujú technickú recesiu ako najmenej dve po sebe nasledujúce štvrtiny kontrakcie. Niekoľko ústavov tento týždeň uviedlo, že ekonomika sa v treťom štvrťroku dostane do recesie. „Nemecká ekonomika prechádza slabou fázou,“ uviedlo ministerstvo vo svojej správe. „V súčasnosti sa neočakáva väčší pokles alebo dokonca výrazná recesia. Ukazovatele však neukazujú na ekonomický obrat k lepšiemu,“ dodala. Nemecké hospodárstvo sa…
-
Výdavky na dôchodky a sociálne dávky v Česku rastú a dokonca sa očakáva ich rekordná výška
Obyvatelia Slovenska pociťujú nárast ekonomiky, ktorej sa za posledné obdobie výrazne darí, hlavne vo zvyšovaní miezd. Zároveň stúpa životná úroveň obyvateľov a to je tlak aj na vyplácanie sociálnych dávok a zvyšovanie dôchodkov. Tento trend sa týka nielen Slovenska, ale aj u susedov v Česku riešia podobné problémy, kde takisto sociálne dávky a dôchodky z roka na rok rastú. V krajine bola po desiatich rokoch zrušené takzvaná karenčná doba, takže je predpoklad, že výdavky za náhradu mzdy sa v 2.polroku tohto roka ešte zvýšia. Rekordný rok vo výške výdavkov Slovensko nie je jediná krajina, kde sa zvyšuje minimálna mzda a dôchodky, aj v susedných Čechách je rovnaký trend. Podľa ekonómov iba v prvom polroku tohto roka vyplatili obyvateľom na dôchodkoch…