Určite to poznáte, vždy keď sa najviac snažíte tak sa sladké prekvapenie nepodarí. Niekedy je za tým nepozornosť ale častokrát aj nevedomosť. V tomto článku nájdete súhrn najznámejších kypridiel, ktoré vám pomôžu sa zorientovať tak aby sa váš výsledný produkt vždy podaril.
Kypriaci prášok
Tvoria ho difosforečnany alebo uhličitany sodné, ktoré prirodzenou chemickou reakciou vytvárajú bublinky a výsledkom je nakyprené cesto. Môže sa použiť do piškótových, liatych, lievancových alebo aj trených ciest.
Dá sa použiť všade kde sa chcete vyvarovať typickej chuti kvasiniek, ktoré vznikajú pri kysnutí s klasickým droždím.
Prášok je možné využiť či už pri pečení slaných chuťoviek alebo napríklad aj pri trenom, tukovom ceste na bublaninu.
Ďalšie alternatívy kypriaceho prášku: vínny kameň (draselná soľ kyseliny vínnej), sóda bikarbona (hydrogénuhličitan sodný), našľahané vaječné bielka
Salajka (jelenia soľ)
Kypridlo známe hlavne z minulosti, z kuchýň našich mám a babičiek. Tvorí ho hydrogénuhličitan amónny a má podobnú funkciu ako kypriaci prášok alebo sóda. Teplom sa rozkladá na amoniak, oxid uhličitý a vodu.
Dá sa použiť pri slanom aj sladkom pečení, napríklad praclíky, amóniové rezy alebo perník.
Tým, že sa pri pečení uvoľňuje amoniak vzniká nepríjemný zápach čo mnoho kuchárok odrádza od jeho použitia.
Droždie
Hádam najznámejším druhom kypridla je klasické pekárske droždie. Droždie obsahuje kvasinkySaccharomyces cerevisiae, ktoré rozkladajú cukry prítomné v ceste na oxid uhličitý a etanol.
Na trhu existuje vo forme čerstvej (väčšinou zlisovanej do tvaru kocky) alebo v sušenej, práškovej forme.
Droždie má naozaj veľmi široké možnosti použitia. Môžete z neho upiecť chlieb, kysnuté ovocné koláče, slané záviny, rôzne chuťovky.
Kvások
Staronová forma kysnutia založená na pestovaní kvásku iba z múky a vody. Na rozdiel od droždia, ktoré obsahuje iba jeden kmeň kvasiniek, kvások ich obsahuje omnoho viacej, vrátane baktérií mliečneho kvasenia. Kvások sa väčšinou udržiava v polotekutom stave alebo vo forme „naocesta“ (kúsok usušeného vykysnutého cesta).
Pri zakladaní a pestovaní je vhodné použiť rôzne bio múky či už ražnú, pšeničnú alebo špaldovú aby sa zabezpečila rôznorodosť kmeňov baktérií.
Z kvásku upečiete skvelý a výživný chlieb ale dá sa použiť aj do chlebových polievok, pri príprave knedle, koláčov, či už slaných alebo sladkých.