Deti sú nepopísanou tabuľou, čo do nich vložíme, to sa nám vráti. Potrebujú dobré návyky a neustálu zmenu, pretože chcú stále robiť niečo nové. Hry pre nich nie je jednoduché vymýšľať. Najzaujímavejšie sú väčšinou predmety, ktoré nie sú určené na hranie. Fascinuje ich svet dospelých. Tejto ich túžbe žiť život dospelých sa približuje Montessori metóda.
Montessori metódu vymyslela talianska lekárka Maria Montessori, po ktorej nesie aj meno. Deti sú pri nej vedené ku kreatívnejšiemu vzdelávaniu. Metóda je už viac ako sto rokov stará, no na Slovensku sa začala rozširovať len nedávno. Je však možné už aj u nás nájsť zariadenia, dokonca škôlky, ktoré sa zameriavajú na výučbu v štýle montessori. V takomto zariadený sa zameriavajú teda na kreativitu dieťaťa. Dieťa má možnosť vybrať si vlastné hračky, predmety, či prostredie, aké ho zaujíma, aby sa tak slobodne mohlo vyvíjať bez nejakého vplyvu dospelých. Síce niekedy potrebuje pomoc od rodičov, ale je dôležité aby malo vlastný priestor a jeho schopnosti boli rešpektované. To, čo si samo vyberie, ho zaujíma oveľa viac a má tak pocit priblíženia svetu dospelých. Psychológovia sa domnievajú, že slobodnou voľbou dieťa dosahuje väčšiu sebadisciplínu a zodpovednosť.
Je dôležité viesť dieťa od malička k správnemu rozvoju. Nemalo by byť vnímané len ako dieťa, ale plnohodnotný jedinec, schopní sám zmýšľať a pracovať. Veď pri ňom nebudú naveky rodičia a keď sa hneď od malička naučí samostatnosti, bude ju rokmi len rozvíjať. Obľúbenými pomôckami pri tejto metóde sú pomôcky, ktoré simulujú život dospelých. Môže ísť o hru na obchod, kam raz každé dieťa bude chodiť. Alebo farma so zvieratkami, aby sa najmenší naučili zodpovednosti nielen o seba. Obľúbenými hračkami sú puzzle, hmatové hry, bábiky. Základným pravidlom montessori je: pomôž mi, aby som to dokázal sám. Rodič musí dieťa nasmerovať sám, mal by mu ponúknuť na výber správne predmety, no samo dieťa má mať možnosť učiť sa zo svojich rozhodnutí.